#GeneracjaIN - Czy mogę łączyć pracę z czasem dla rodziny?

Przedstawiamy 5 narzędzi przydatnych do pracy zdalnej.

Rozwijająca się moda na tzw. home office (czyli pracę zdalną) jest świetnym przykładem na to, że #GeneracjaIN łączy ludzi za pośrednictwem internetu. Dzięki sieci, praca online jednoczy dwa zupełnie różne bieguny, jakimi są dom i biuro. Pozwala pracować efektywniej, spędzając równocześnie czas z rodziną lub dziećmi - właśnie dlatego przekonuje do siebie coraz więcej ludzi i firm.

Zalety pracy zdalnej

Dla #GeneracjiIN największą zaletą pracy zdalnej jest możliwość organizowania czasu pracy po swojemu, a także większe skupienie się na wykonywanych zadaniach. Jeśli domowe warunki na to pozwalają, możemy wtedy poświęcić 100% koncentracji na dany projekt i wykonać go bardziej efektywnie, niż w biurze. Brak presji często budzi dodatkowy potencjał. Kolejną zaletą home office jest oszczędność czasu i pieniędzy, jaką można uzyskać poprzez brak dojazdów do firmy i uniknięcie korków w godzinach szczytu. Dla rodziców największą zaletą pracy zdalnej jest z pewnością możliwość spędzenia dodatkowego czasu z dziećmi i dzielenia obowiązku pracownika z rodzicielstwem.

Pracodawcy w większości przypadków decydują się na umożliwienie pracy zdalnej tylko zaufanym osobom lub freelancerom (ponieważ boją się utraty kontroli), jednak takie rozwiązanie niesie dla nich wiele korzyści. Podstawową zaletą jest fakt, że już nawet jedna osoba mniej w biurze to niższe koszty utrzymania, a możliwość zatrudnienia kogoś nawet z drugiego końca kraju lub świata poszerza horyzonty. Po stronie pracodawcy leży jedynie zapewnienie zatrudnionym nowoczesnych narzędzi oraz nauczenie się korzystania z nich także samemu.

5 narzędzi do pracy zdalnej

Po pierwsze – nie ma pracy zdalnej bez szybkiego internetu . Tylko za jego pośrednictwem można sprawnie się komunikować i wysyłać maile z projektami. To podstawowe narzędzie pracy, ale także świetne źródło inspiracji i rozrywki po godzinach. Szybki internet pozwala w pracy zdalnej korzystać z kilku programów naraz, jak komunikatory czy wirtualne dyski, a także wgrywać i pobierać duże pliki w mgnieniu oka. W pracy to czysta oszczędność czasu – z wielkim internetem 1000 Mb/s ściągnięcie 500 MB danych zajmuje około 5 sekund. Bez niego ani rusz!

Po drugie – w pracy zdalnej bardzo ważna jest stała komunikacja. Pozostanie w kontakcie z pracodawcą zwiększa zaufanie, a także pozwala trzymać rękę na pulsie w każdej sytuacji. Każdy zatrudniony w formie home office nie powinien tego ignorować, a mając do dyspozycji takie programy jak Skype, Google Hangouts, FaceTime może nie tylko dzwonić, ale także brać udział w telekonferencjach z kilkoma osobami naraz.

Pozostając online, nie należy zapomnieć o wirtualnych dyskach, czyli usługach Dropbox lub Google Drive. To trzeci niezbędnik pracujących z domu. Wirtualne dyski pozwalają na przechowywanie plików, a nawet całego dysku w sieci, zamiast wysyłania poszczególnych rzeczy e-mailem. Szybki internet jest przy nich niezbędny. Ogromną zaletą Dropboxa lub Google Drive jest fakt, że swój dysk można dzielić z wybraną osobą (np. pracodawcą) i mieć do niego dostęp praktycznie z każdego miejsca.

Czwartym narzędziem, które zdecydowanie pomaga w e-pracy, jest Teamviewer. Dzięki niemu można „przenieść się” na inny komputer i zobaczyć na swoim monitorze dokładnie to, co widzi u siebie inna osoba. Ponadto, przez połączenie można przejąć kontrolę nad drugim komputerem i osobiście pokazać rozwiązanie problemu (czy to w Excelu, czy w PowerPoincie).

Ostatnim z pięciu niezbędników e-pracownika jest Trello. Ten program jest połączeniem wszystkich potrzebnych narzędzi do organizacji pracy zdalnej, oddając do dyspozycji listy przypisanych zadań, możliwość komentowania, przesyłania zdjęć i innych plików. Jego najważniejszą funkcją jest możliwość tworzenia tablicy z planem prac w danym projekcie, do której zawsze można mieć wgląd. Dzięki niej każdy wie, za co jest odpowiedzialny, zna swoje terminy i wytyczne, a także może je na bieżąco aktualizować.  

W codziennym życiu #GeneracjiIN zdalna praca już nie szokuje. Jest częścią normalnego świata i leży w wymaganiach wielu pracowników lub firm. Dzięki temu, że niemal każdy dom i tak ma już dostęp do szybkiego internetu, WiFi lub co najmniej telefonu, praca na odległość z problemu zamieniła się w przyjemność.

Przeczytaj także
Zobacz również

Quiz

A gdybyś miał moc, niepojętą przez innych? Gdybyś panował nad rzeczami, nad którymi nikt inny nie ma władzy? Lub gdybyś miał wyobraźnię bez granic, to którą postacią z Gry o Tron byś był?
A gdybyś miał moc, niepojętą przez innych? Gdybyś panował nad rzeczami, nad którymi nikt inny nie ma władzy? Lub gdybyś miał wyobraźnię bez granic, to którą postacią z Gry o Tron byś był?

Quiz

Pytanie 1/7
Załóżmy, że masz problem. Jak go rozwiązujesz?

Quiz

Pytanie 2/7
Jakie filmy lub książki lubisz?

Quiz

Pytanie 3/7
Wyobraź sobie, że siedzisz ze znajomymi na piwie:

Quiz

Pytanie 4/7
Skoro jesteśmy przy znajomych, to jak oceniają Cię bliscy?

Quiz

Pytanie 5/7
A jak Ty widzisz swoich przyjaciół?

Quiz

Pytanie 6/7
Gdzie spędziłbyś wakacje marzeń?

Quiz

Pytanie 7/7
Czego najbardziej nie lubisz?

Quiz

Dziękujemy za rozwiązanie quizu.
Gratulujemy. Twój wynik to:
Twój wynik to:
0/0
poprawnych odpowiedzi

Sonda

Jakie zdjęcia przywieziesz z wakacji?

(Zaznacz max. 3 odpowiedzi)