Jakich danych nie podawać podczas zakupów?
Wiesz, jakich danych nie podawać przez telefon? W przypadku zakupów internetowych obowiązują identyczne zasady. Jeśli sprzedawca żąda wpisania w formularzu danych, które nie są potrzebne do dokonania transakcji, powinna zaświecić się ostrzegawcza lampka. Nie świadczy to najlepiej o jego rzetelności, a także zwiększa ryzyko wycieku danych w przyszłości. Jakich danych nie podawać w Internecie? Numeru PESEL, numeru i serii dowodu osobistego, paszportu lub prawa jazdy oraz hasła do bankowości. To dane wymagające szczególnej ochrony.
Warto też pamiętać, że zakupy online kryją w sobie więcej pułapek. Aby uniknąć problemów, należy m.in. każdorazowo zapoznawać się z regulaminem danego sklepu, a także sprawdzać, w jaki sposób zamierza on używać Twoich danych. Jeśli zgodzisz się na udostępnianie danych innym podmiotom, możesz spodziewać się licznych telefonów i wiadomości, które to z kolei zwiększają ryzyko cyberprzestępstw.
Bezpieczne płatności – najważniejsze zasady
Szczególną ostrożność należy zachować również podczas płatności za zakupy. Przed jej dokonaniem upewnij się, że połączenie jest szyfrowane (rozpoznasz to po przedrostku „https” umieszczonym przed adresem URL). Sprawdź też wiarygodność sklepu i zrezygnuj z opcji zapamiętywania karty oraz autouzupełniania formularza. A jak zastrzec dane osobowe w banku podczas płatności? Zatroszcz się o wieloskładnikowe uwierzytelnianie np. przez kod SMS lub odcisk palca (w zależności od dostępnych opcji).
Jeśli chcesz zyskać dodatkową ochronę przed przestępcami, którzy mogliby wykraść dostęp do Twojego konta, zastrzeż określony limit kwotowy transakcji. To świetny sposób na to, jak zabezpieczyć konto w banku – dzięki temu zdążysz odpowiednio zareagować, zanim z konta znikną większe sumy. Trzeba też pamiętać o tym, że utrata lub kradzież jakichkolwiek dokumentów wymaga natychmiastowej interwencji. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, zdecyduj się na zabezpieczenie prawa jazdy, dowodu, paszportu lub karty płatniczej. Każdy z wymienionych dokumentów możesz zastrzec w oddziale swojego banku. Część banków przyjmuje zgłoszenia również telefonicznie, jednak zwykle zaleca się wizytę w oddziale. Prawo jazdy zastrzeżesz także w starostwie powiatowym, urzędzie miasta lub dzielnicy, (odpowiadającym miejscu zamieszkania). Musisz w tym celu wypełnić wniosek oraz wnieść opłatę za wydanie tzw. wtórnika (jeśli zamierzasz się o niego ubiegać). Utratę dowodu osobistego zgłosisz za to w urzędzie miasta lub gminy. Jeśli jakikolwiek dokument został skradziony, należy udać się na policję – nie musisz już wtedy zastrzegać dokumentu w urzędzie lub banku.
Ochrona danych w sieci – na co uważać?
Jak chronić się przed kradzieżą danych osobowych w Internecie? Przestępcy wymyślają coraz to nowsze sposoby na to, aby wyłudzić dane. Aby zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo, postaraj się przestrzegać poniższych zasad:
● monitoruj konto bankowe i natychmiast zgłaszaj podejrzane transakcje,
● stosuj silne hasła,
● pobieraj aplikacje sklepowe wyłącznie z zaufanych źródeł,
● nie rób zakupów podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi,
● sprawdzaj wiadomości autoryzacyjne.
Zastanawiając się, jak chronić swoje dane w sieci, warto też zwrócić uwagę na to, czy Twoje urządzenie jest odpowiednio zabezpieczone. Pamiętaj, że zaktualizowany program antywirusowy jest niezbędny podczas dokonywania zakupów online.
Jak zabezpieczyć domowe urządzenia?
Jak chronić swoje dane w Internecie nie tylko podczas zakupów, ale zawsze wtedy, kiedy korzystasz z sieci? Nasza propozycja to pakiet bezpieczeństwa INEA SAFE. W jego skład wchodzą dwa moduły, czyli SAFE (skanuje urządzenia, szuka wirusów i złośliwego oprogramowania) oraz ID Protection (chroni tożsamość). Funkcje, jakie oferuje ten pakiet, to m.in.:
● wielowarstwowy system zabezpieczeń przed wirusami,
● bezpieczna bankowość internetowa,
● blokowanie dostępu do podejrzanych stron.
INEA SAFE kontroluje również bezpieczeństwo Twoich danych, sprawdzając, czy nie wyciekły dane kart, hasła lub PIN-y.
Bezpieczne zakupy online dzięki profesjonalnym rozwiązaniom
Ochrona tożsamości jest sporym wyzwaniem we współczesnych czasach. Cyberzagrożenia mogą zaś mieć poważne konsekwencje i narazić Cię na straty finansowe. Czy to oznacza, że lepiej zrezygnować z zakupów online? Nie. Wystarczy, że będziesz stosować się do powyższych zasad oraz zdecydujesz się na profesjonalne zabezpieczenia. I dlatego warto dobrać do superszybkiego Internetu światłowodowego pakiet bezpieczeństwa INEA SAFE. Różne warianty dopasujesz do liczby urządzeń, które chcesz objąć ochroną – zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych i szalej do woli na zakupach!