Internet rzeczy (IoT) w domu
Postęp technologiczny wpływa na każdą dziedzinę życia. Wystarczy spojrzeć na nowoczesne domy, wykorzystujące Internet rzeczy (IoT). Jak więc wyglądają domy przyszłości? I co ma z tym wspólnego Internet światłowodowy? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Jakie korzyści wynikają z wykorzystania IoT w inteligentnych domach?

Internet rzeczy jest koncepcją odnoszącą się do połączonych ze sobą urządzeń, które potrafią się ze sobą komunikować i wymieniać dane. Wszystkie sprzęty stanowią tu jeden ekosystem, współpracując ze sobą oraz dostosowując swoją pracę do aktualnych parametrów. Jak to możliwe? Urządzenia mają wbudowane różnorodne czujniki, które zbierają dane o zachowaniach użytkowników i ich otoczeniu oraz łączą się ze sobą za pośrednictwem sieci internetowej.

Jednym z zastosowań IoT są inteligentne budynki (smart home), w których część urządzeń działa w sposób automatyczny i nie wymaga ingerencji człowieka. Jakie ma to zalety? Połączenie koncepcji IoT i smart home to przede wszystkim wygoda oraz oszczędność czasu. Mieszkańcy nie muszą samodzielnie regulować termostatu, ani pamiętać o wyłączeniu światła przed wyjściem z domu – zrobi to za nich inteligentny dom. Urządzenia typu smart potrafią też kontrolować zużycie energii, co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne.

Przykłady zastosowania Internetu rzeczy w domu

Jak działa inteligentny dom? Przykłady wykorzystania IoT to m.in.:

●      termostaty zapamiętujące preferencje mieszkańców,
●      systemy oświetleniowe dostosowujące swoją pracę do sytuacji,
●      systemy bezpieczeństwa informujące właścicieli o zagrożeniach,
●      sprzęty AGD włączające się o konkretnych porach,
●      rolety zasłaniające się, kiedy na zewnątrz robi się ciemno.

Podobnych rozwiązań powstaje coraz więcej, a ich zaawansowanie technologiczne cały czas rośnie. Już teraz pojawia się np. inteligentne ogrzewanie, które zna godzinę Twojego powrotu do domu i uruchamia się odpowiednio wcześniej, a kiedy nikogo nie ma, podtrzymuje temperaturę na takim poziomie, aby budynek się nie wychłodził.

Co wspólnego z IoT i smart home ma Internet światłowodowy?

Integracja domowych urządzeń w jedną sieć wymaga zastosowania protokołu komunikacyjnego, umożliwiającego wymianę danych między czujnikami. Niezbędny jest więc szybki i stabilny Internet, pozwalający na podłączenie sprzętów do domowej sieci Wi-Fi. Jaki rodzaj łącza sprosta tym wyzwaniom? Najlepiej sprawdza się Internet światłowodowy, czyli najnowocześniejsza metoda dostarczania połączenia z siecią.

Internet światłowodowy może osiągać doskonałe parametry prędkości i przepustowości (w INEA oferujemy aż do 1000 Mb/s). Łącze cechuje się przy tym wysoką stabilnością i odpornością na zakłócenia. Połączenie działa niezależnie od pogody, a także zapewnia dostęp do Internetu wielu urządzeniom. IoT zyskuje więc na popularności m.in. dzięki upowszechnieniu Internetu światłowodowego, który pozwala na korzystanie z zaawansowanych technologicznie rozwiązań.

Wyzwania wynikające z rozwoju IoT

Inteligentne domy to ogromne udogodnienie. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to rozwiązanie pozbawione zagrożeń. Urządzenia typu smart są narażone na m.in. ataki hakerskie, przechwytywanie danych i manipulację urządzeniami. Dlatego, wdrażając Internet rzeczy w domu, trzeba zadbać o odpowiednią ochronę przed cyberzagrożeniami. W INEA troszczymy się o to, proponując pakiet bezpieczeństwa INEA SAFE, składający się z dwóch modułów:

●      SAFE – zajmuje się skanowaniem urządzeń i szukaniem wirusów lub złośliwego oprogramowania.
●      ID Protection – chroni tożsamość użytkowników Internetu.

INEA SAFE to kompleksowa ochrona przed największymi zagrożeniami. Dzięki niej codzienne korzystanie z Internetu będzie znacznie bezpieczniejsze.

Korzystaj z rozwiązań IoT w inteligentnym domu

Inteligentne domy to tylko jedno z wielu zastosowań Internetu rzeczy. Coraz więcej mówi się choćby na temat inteligentnych osiedli, miast, a nawet całych gmin. Rozwój każdego z tych ekosystemów nie byłby zaś możliwy bez Internetu światłowodowego. Superszybkie, niezawodne połączenie redukuje do minimum opóźnienia w transmisji danych, dzięki czemu komunikacja między urządzeniami odbywa się w czasie rzeczywistym. Niska awaryjność zapewnia zaś płynną pracę w każdych warunkach. Planujesz wykorzystać IoT w swoim domu? Sprawdź Internet światłowodowy INEA i wybierz ofertę idealnie dopasowaną do swoich oczekiwań.