Jakie zagrożenia czekają na seniorów w Internecie?
Walka z wykluczeniem cyfrowym zaczyna przynosić efekty. Coraz więcej osób po 60. roku życia odkrywa bowiem, jak ogromnym udogodnieniem może być sieć. Internet dla seniorów służy obecnie m.in. do obsługi konta bankowego, umawiania wizyt lekarskich, zamawiania leków, sprawdzania przepisów oraz wyszukiwania różnego rodzaju informacji.
Ze względu na to, że seniorzy zazwyczaj dopiero uczą się poruszania w sieci, są grupą szczególnie narażoną na cyfrowe niebezpieczeństwa. Z jakimi zagrożeniami zmagają się najczęściej?
-
Wyłudzenia poprzez podszywanie się pod inne osoby (np. znajomych, członków rodziny) na portalach społecznościowych.
-
Fałszywe zbiórki charytatywne.
-
Wyłudzanie danych.
-
Ataki hakerskie.
-
Oszustwa bankowe (np. e-maile udające wiadomości od instytucji publicznych).
Cyberprzestępcy wciąż wymyślają nowe sposoby oszustw, dlatego niezwykle ważne jest zachowanie czujności w każdej sytuacji.
Seniorzy w sieci – podstawowe zasady bezpieczeństwa
Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci osób starszych? Przede wszystkim warto regularnie rozmawiać na ten temat z bliskimi oraz uświadamiać ich, jakich podstępów mogą używać przestępcy. Istotne jest również, aby seniorzy stosowali się do poniższych zasad:
-
Podczas korzystania z sieci należy używać wyłącznie szyfrowanego połączenia z certyfikatem SSL (można je rozpoznać po żółtej kłódce w pasku przeglądarki oraz adresie rozpoczynającym się od https://).
-
Nigdy, pod żadnym pozorem, nie można podawać poufnych danych osobowych, włączając w to nazwy użytkownika i hasła logowania.
-
Zabronione jest otwieranie linków oraz wiadomości przesłanych przez nieznane adresy, warto unikać też klikania w reklamy i wyskakujące okienka.
Seniorzy powinni też pamiętać o konieczności posiadania odpowiedniego programu antywirusowego, który skutecznie ochroni przed atakami hakerów.
Pakiet bezpieczeństwa, których ochroni seniorów
Bezpieczny senior w Internecie jest nie tylko świadomy potencjalnych zagrożeń, ale przede wszystkim dba o to, żeby jego urządzenia potrafiły sobie z nimi poradzić. Doskonałym na to sposobem jest pakiet bezpieczeństwa INEA SAFE, który składa się z dwóch, uzupełniających się modułów:
-
Moduł SAFE5 – zajmuje się skanowaniem urządzenia oraz wyszukiwaniem złośliwego oprogramowania i niebezpiecznych aplikacji.
-
Moduł ID Protection – chroni tożsamość w Internecie, monitorując, czy w sieci pojawiają się dane powiązane z adresem e-mail użytkownika.
Szczególnie przydatne funkcje z perspektywy osób starszych to również bezpieczna przeglądarka (ogranicza dostęp do szkodliwych treści) i bankowość (wykrywa otwarcie witryny bankowej oraz uaktywnia ochronę pieniędzy). Pakiet bezpieczeństwa to skuteczne narzędzie, które pomoże chronić seniorów przed różnorodnymi zagrożeniami.
Jak wybrać bezpieczne usługi telekomunikacyjne dla seniorów?
Bezpieczeństwo seniorów w sieci nie jest jedyną kwestią, z którą warto zapoznać osoby starsze przed rozpoczęciem korzystania z Internetu. Troszcząc się o ich komfort, należy przedstawić, jak mogą dobrać usługi do swoich potrzeb, aby w pełni wykorzystać potencjał nowoczesnych technologii. Co można im zaproponować? Stabilny i bezawaryjny Internet światłowodowy oraz telewizję światłowodową HIWAY TV. Różnorodne pakiety i prędkości na pewno spełnią oczekiwania seniorów, podobnie jak możliwość swobodnego doboru paczek kanałów telewizyjnych (ponad 200 kanałów do wyboru). A jeden rachunek do opłacenia to większa wygoda i lepsza kontrola nad wydatkami.
Zatroszcz się o swoich bliskich z INEA
Świadome i bezpieczne korzystanie z Internetu dotyczy każdego użytkownika, nie tylko osób starszych. Znając zagrożenia oraz wiedząc, jak się przed nimi ochronić, można bez przeszkód eksplorować fascynujący, cyfrowy świat. Korzystając z usług INEA, zyskujesz zaś nie tylko szybki i odporny na niekorzystne warunki pogodowe Internet lub wysokiej jakości telewizję, ale także możliwość zabezpieczenia swoich bliskich przed oszustwami. Włącz pakiet bezpieczeństwa na komputerach, tabletach i smartfonach, aby cieszyć się spokojem i beztroską.