Search
Obsługa Pomoc
Witaj w świecie INEA

Na czym polega technologia LTE?

Internet Światłowodowy
15-05-2023

Na czym polega LTE?

Transmisja danych LTE zastąpiła sieć trzeciej generacji i stanowi powszechny standard łączności bezprzewodowej w Polsce. Jej wprowadzenie stało się milowym krokiem na drodze do możliwości korzystania z szybkiego Internetu mobilnego, niezależnie od miejsca, w którym znajduje się użytkownik. LTE to skrót od Long Term Evolution i podstawowe zalety tej technologii to zmniejszanie opóźnień w czasie przesyłania danych i zwiększenie szybkości tego procesu. Dzięki LTE możliwe jest wygodne oglądanie filmów lub korzystanie z muzycznych platform streamingowych, zarówno w domu, jak i podczas podróży. Z tego powodu jest to bardzo komfortowe rozwiązanie dla wszystkich osób chcących mieć stały dostęp do Internetu nawet poza miejscem swojego zamieszkania.

LTE a 4G

Wbrew pozorom połączenie LTE to nie to samo co 4G. To drugie pojęcie oznacza czwartą generację telefonii komórkowej, a Long Term Evolution to technologia umożliwiająca transmitowanie danych w sieci 4G. Zamienne używanie obu pojęć nie jest poważnym błędem, ale warto mieć świadomość, co do różnicy między nimi. Co więcej, można ich używać łącznie jako sieć 4G LTE, co stanowi najbardziej precyzyjne określenie.

Jak działa Internet LTE?

Sieć 4G LTE funkcjonuje dzięki falom radiowym, które są emitowane przez stacje bazowe. Sygnał może być odbierany przez różne urządzenia, na przykład telefony komórkowe lub routery. Tego rodzaju sieć może wykorzystywać pasma o różnych częstotliwości fal radiowych. Prędkość łącza LTE to nawet 300 Mb/s. W rzeczywistości jednak zwykle jest ona znacznie niższa, a wartość tego parametru jest uzależniona od kilku czynników, takich jak:

  • ukształtowanie terenu,

  • odległość urządzenia od nadajnika,

  • ilości osób wykorzystujących sieć.

Ponadto, prędkość jest zależna od możliwości technicznych wykorzystywanego urządzenia. Nie można też zapominać o tym, gdzie przebywa użytkownik. Znajdując się na otwartej przestrzeni, może się spodziewać znacznie lepszego sygnału niż będąc w mieszkaniu lub w domu. W takich przypadkach należy się też liczyć z zakłóceniami wywoływanymi przez sprzęt elektroniczny znajdujący się w domu lub mieszkaniu.

5G - naturalne następstwo dla LTE

Wraz z rozwojem technologii 4G LTE znalazła swojego godnego następcę. Mowa o technologii 5G, która stanowi najszybszy rodzaj Internetu mobilnego. Taka opcja zapewnia znacznie większą przepustowość i prędkość przesyłania danych. Według specjalistów  w niedalekiej przyszłości 5G będzie gwarantowała prędkość transmisji danych na poziomie 20 000 Mb/s. Na ten moment jest to nieosiągalny wynik, ale warto stawiać na operatorów zapewniających dostęp do tej technologii. Telefonia komórkowa INEA to doskonały wybór dla wszystkich osób chcących uniknąć problemów z dostępem do Internetu. Operator gwarantuje szeroki wybór pakietów z różnymi limitami danych, które mogą zostać dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.

LTE jest standardem łączności bezprzewodowej w Polsce. Wprowadzenie tej technologii to pierwszy krok na drodze ku stworzeniu wydajnego i stabilnego Internetu bezprzewodowego. Obecnie, warto stawiać na operatorów sieci komórkowych zapewniających dostęp do 5G. Jest to naturalne następstwo dla 4G LTE, które wyróżnia się znacznie większą stabilnością i prędkością.


Chat