SPAM - co to jest i jak go blokować
Spam to niepożądane wiadomości, często zawierające podejrzane linki, których kliknięcie może się skończyć utratą poufnych danych lub zainfekowaniem urządzenia. Z tego powodu należy wiedzieć jak się przed spamem chronić. Zapoznaj się z przydatnymi poradami umożliwiającymi blokowanie spamu.

Co to jest spam?

Najprościej rzecz ujmując spam w Internecie to niechciane wiadomości e-mail, które nie zawierają personalizacji i cechują się masowym charakterem. Treść wiadomości spam wskazuje, na ewentualne korzyści z kliknięcia w znajdujący się w niej link. Tego rodzaju wiadomość może być niezamówioną ofertą handlową, która jest niezgodna z polskim i unijnym prawem. Może stanowić reklamę różnych usług lub produktów, na przykład farmaceutycznych. Nierzadko, są to też e-maile o charakterze niekomercyjnym, przykładowo, mogą to być apele lub prośby o wsparcie dla fałszywych akcji charytatywnych na rzecz chorych dzieci.

Co to znaczy spamować?

Co ciekawe spamowanie doczekało się też drugiego znaczenia i wiele młodych osób kojarzy to słowo właśnie z nim. Przyjęło się, że spamować to znaczy zasypywać kogoś, jedną konkretną informacją. Samo słowo spam wywodzi się ze skeczu Monty Pythona, w którym aktor odgrywający rolę sprzedawcy stara się usilnie sprzedać mielonkę o nazwie "SPAM".

Dlaczego spam jest szkodliwy?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że spam może stanowić cyberprzestępstwo. Jest to spowodowane tym, że nierzadko treść takich wiadomości stanowią próbę wyłudzenia lub oszustwa. Może to być phishing, czyli podszywanie się pod konkretną instytucję i próba uzyskania poufnych danych, na przykład numeru PESEL, lub loginów i haseł. Zdarza się, że oszuści wysyłający takie e-maile podają się za policjantów lub urzędników i starają się zastraszać odbiorców. Coraz częściej spotyka się też e-maile dotyczące rzekomych przesyłek kurierskich. W treści takiej wiadomości można znaleźć link kierujący do śledzenia przesyłki, a jego kliknięcie kończy się zaatakowaniem systemu przez groźny wirus. Inny przykład to wiadomości informujące o otrzymaniu rzekomego spadku po dalekim krewnym, z tym że jego odebranie wymaga uiszczenia opłat notarialnych i administracyjnych. Niezależnie od treści takie e-maile mogą spowodować bardzo wiele szkód. Poza utratą danych oraz pieniędzy jest to blokowanie miejsca na twardych dyskach oraz niemożność korzystania ze skrzynki e-mail.

Jak zablokować spam?

Istnieje kilka zasad, których przestrzeganie sprawi, że opisywany rodzaj wiadomości nie będzie stanowił, aż tak dużego zagrożenia:

  • udostępnianie adresu e-mail tylko i wyłącznie zaufanym osobom, firmom lub instytucjom,

  • ukrywanie adresu poczty elektronicznej na stronach sieci społecznościowych,

  • korzystanie z bezpiecznego Internetu INEA z modułem antyspamowym,

  • blokowanie wiadomości zaadresowanych do dużej ilości odbiorców, czyli tzw. łańcuszków,

  • aktualizowanie programu pocztowego, co wiąże się z instalowaniem najnowszych filtrów antyspamowych,

  • wyłączanie w programie pocztowym takich opcji jak: automatyczna obsługa HTML i JavaScript oraz możliwości otwierania podejrzanych plików albo programów, które są dołączane do wiadomości e-mail.

  • w przypadku prowadzenia bloga lub strony firmowej wstawianie tam formularza kontaktowego, zamiast podawania adresu e-mail,

  • nieodpowiadanie na wiadomości typu spam i nie klikanie w zawarte w nich linki.

  • informowanie administratora domeny o notorycznym otrzymywaniu wiadomości typu spam.

Klikanie w linki zawarte w niechcianych wiadomościach niesie ze sobą bardzo negatywne konsekwencje. Może prowadzić do kradzieży danych osobowych lub zainfekowania urządzenia. Dlatego, warto stosować się do tych kilku prostych zasad sprawiających, że spam przestanie stanowić realne zagrożenie.