Kluczowe technologie świadczenia usług internetowych w INEA
W INEA dostarczamy superszybki Internet światłowodowy o prędkości do 1000 Mb/s. Warto jednak pamiętać o tym, że za pojęciem łącza światłowodowego kryją się rozmaite technologie, które przekładają się na jakość połączenia. Sposób świadczenia usług ma duże znaczenie dla Twojego komfortu, dlatego postanowiliśmy wyjaśnić, z jakich rozwiązań korzystamy w INEA – oto one.
Sieci HFC
Technologia HFC (Hybrid Fiber-Coaxial, czyli hybrydowa sieć koncentryczno-światłowodowa) to system telekomunikacyjny łączący wykorzystanie światłowodów oraz tradycyjnych kabli koncentrycznych. W HFC sygnały są przesyłane na duże odległości za pośrednictwem światłowodów, a ich dystrybucja do końcowych użytkowników odbywa się przez kable koncentryczne. Światłowody nie są zatem doprowadzane bezpośrednio do lokalu, co sprawdza się np. w budynkach wielorodzinnych. Jaki jest tego cel? Możliwe jest w ten sposób osiągnięcie stabilnego łącza oraz relatywnie wysokich prędkości transmisji danych. Jednocześnie koszty wdrożenia
HFC są niższe niż w przypadku pełnych sieci światłowodowych.
Czym wyróżnia się HFC? Internet dostarczany przy pomocy tej technologii pozwala na uzyskanie większej przepustowości w porównaniu do większości innych rodzajów łącz, m.in. Internetu kablowego ADSL, łącza radiowego czy satelitarnego. Choć HFC jest obecnie jedną z najczęściej wykorzystywanych technologii w dziedzinie komunikacji cyfrowej oraz umożliwia nie tylko dostarczenie Internetu, ale także telewizji oraz telefonii VoIP, zaczyna ustępować miejsca technologii GPON.
Technologia GPON
Kolejnym rozwiązaniem, które wykorzystujemy w INEA jest technologia GPON (Gigabit-Capable Passive Optical Networks, czyli Gigabitowa Pasywna Sieć Optyczna). Co to takiego? To najnowszy wariant pasywnej sieci optycznej (technologia PON), umożliwiający dostarczenie szerokopasmowych usług internetowych z wysoką prędkością.
Działanie technologii GPON opiera się na przesyłaniu informacji, w tym wypadku Internetu, za pomocą światła, które staje się nośnikiem danych. Takie rozwiązanie pozwala na połączenie ze sobą wielu korzyści, takich jak – wysoka odporność na zakłócenia, niskie opóźnienie sygnału oraz nie wymaga wykorzystywania żadnych dodatkowych urządzeń do połączenia ze sobą operatora i odbiorcy, co przekłada się na wysoką stabilność oraz niskie koszty utrzymania. Jak wygląda w praktyce GPON? Sygnał świetlny generowany jest przez laser lub diodę, następnie wewnątrz szklanego przewodu ulega ciągłym załamaniom, trafiając do miejsca docelowego. Technologia ta pozwala na osiąganie bardzo wysokich przepustowości łącza (do 1 Gb/s w przypadku GPON) oraz niskich opóźnień, często mieszczących się w zakresie kilku milisekund nawet przy znacznych odległościach od źródła sygnału.
Internet FTTH
Technologia GPON jest dostarczana do odbiorcy na różne sposoby, z wykorzystaniem określonych odmian infrastruktury optycznej FTTx (Fiber to the X, czyli Światłowód do X). Najpopularniejsze z nich to technologia FTTB (światłowód do budynku) FTTH (światłowód do domu) i FTTF (światłowód do mieszkania). Każda z nich ma ten sam cel, jakim jest dostarczenie Internetu do odbiorcy. Inny jest jednak sposób jego realizacji.
Internet FTTB dostarcza sieć do budynku za pośrednictwem światłowodu, ale ostatni odcinek połączenia (do indywidualnych lokali) jest realizowany przez inne media, np. miedziane kable, co zwiększa opóźnienia oraz awaryjność połączenia. FTTH to z kolei złoty standard w zapewnianiu dostępu do sieci, który prowadzi łącze światłowodowe bezpośrednio do miejsca zamieszkania. Ze względu na to, że FTTH cechuje się najwyższą możliwą prędkością i stabilnością, w INEA stosujemy właśnie tę metodę podłączenia.
Łącze symetryczne
W INEA możemy zapewnić symetryczne połączenie z Internetem (usługa jest dostępna w zależności od lokalizacji). Na czym to polega? Oznacza to taką samą prędkość transferu danych w obu kierunkach (wysyłanie i odbieranie danych). Sieć symetryczna daje użytkownikowi szersze możliwości wykorzystania Internetu. Nie musi służyć on tylko do odbioru treści. Wysoka prędkość przesyłania sprawdzi się u osób używających tego narzędzia do pracy, w szczególności u grafików, fotografów czy twórców treści internetowych.
HFC czy GPON – co wybrać dla siebie?
Technologie HFC oraz GPON w swoich założeniach nie są od siebie bardzo odległe, jednakże to łącze oparte w pełni o światłowód gwarantuje najlepsze i najszybsze połączenie. Technologia HFC, choć nadal często spotykana ze względu na swoją budowę, niesie wiele ograniczeń i przestaje odpowiadać współczesnym wymaganiom. Niskie opóźnienia oraz prędkość do 1000 Mb/s, możliwa dzięki Internetowi dostarczanemu w technologii GPON, stanowi obecnie najlepsze powszechnie spotykane rozwiązanie.
INEA – najnowsze technologie w Twoim domu
Internet hybrydowy HFC, technologia GPON, FTTH i łącze symetryczne – w INEA stosujemy najnowocześniejsze rozwiązania na rynku, dzięki którym możesz cieszyć się szybkim i niezawodnym połączeniem z siecią. Liczne usługi dodatkowe i prosta konfiguracja pozwolą na idealne dopasowanie oferty do Twoich potrzeb. Sprawdź nasz Internet światłowodowy i ciesz się prędkością aż do 1000 Mb/s.