Search
Obsługa Pomoc
Witaj w świecie INEA

Czym jest fraud telekomunikacyjny?

Internet Światłowodowy
20-03-2023

Fraudy - nowoczesne oszustwo telekomunikacyjne

Branża telekomunikacyjna jest narażona na różne nadużycia, w tym na tytułowe fraudy. Jest to oszustwo polegające na generowaniu sztucznego ruchu na numery należące do oszustów. W większości przypadków cel takiego nadużycia to uzyskiwanie nieuprawnionych korzyści finansowych i działanie na szkodę firmy telekomunikacyjnej. Oszust przekonuje użytkowników sieci do wykonywania rozmów telefonicznych lub wysyłania SMS-ów. Istnieje wiele sposobów nakłaniania do wykonywania tych czynności. Nierzadko są to fałszywe obietnice, na przykład zapewnianie możliwości uzyskania dostępu do darmowych filmów lub niezwykle opłacalnych bonusów do gier. Takie oszustwa telekomunikacyjne mogą też prowadzić do instalacji oprogramowania, które pozwala na wykonywanie połączeń bez wiedzy użytkownika telefonu. Oszuści decydujący się na takie nadużycia zarabiają na podziale zysków z operatorem numeru, do którego trafiają połączenia oraz wiadomości tekstowe.

Telekomunikacyjne fraudy - rodzaje

Wyróżnia się świadome oraz nieświadome fraudy. Jak wspomniano powyżej, te pierwsze stanowią efekt namawiania abonamentów do wykonywania połączeń. Jest to możliwe dzięki wykorzystywaniu przeróżnych sztuczek socjotechnicznych. Takie oszustwo kończy się naciąganiem abonamentów na bardzo wysokie koszty. Fraudy nieświadome mają miejsce w przypadku zainstalowania złośliwego oprogramowania na telefon, które wykonuje połączenia bez wiedzy jego właściciela. Aby lepiej zrozumieć ten rodzaj oszustwa, należy wspomnieć o zjawisku sztucznego ruchu. Można o nim mówić w momencie, w którym oszust wykonuje wiele połączeń na numery z jednej sieci do drugiej. Sztuczny ruch telekomunikacyjny gwarantuje korzyści finansowe szczególnie w przypadku łączenia się z numerami komórkowymi o podwyższonej opłacie oraz ich stacjonarnymi odpowiednikami. Jest to możliwe dzięki istnieniu określonych stawek, które są opłacane przez operatorów za realizowanie połączeń pomiędzy ich sieciami. Według polskiego prawa stawka jest określana przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Osobną kwestią są numery o podwyższonych stawkach, które są również wykorzystywane przez oszustów zarabiających na fraudach telekomunikacyjnych.

Fraudy telekomunikacyjne - jak ich uniknąć?

Najskuteczniejszy sposób na uniknięcie opisywanego oszustwa to zachowanie zdrowego rozsądku. Dlatego nie należy odpowiadać, reagować na wiadomości, w których znajdują się obietnice otrzymania ciekawych bonusów bez żadnego wysiłku. Kolejna kwestia to wybór sprawdzonego operatora telefonii komórkowej. Tu warto stawiać na ofertę INEA, w której otrzymujemy nielimitowane rozmowy i SMS-y, a także dostęp do szybkiego Internetu 5G. Ponadto, firma wykorzystuje nowoczesny system antyfraudowy, który zmniejsza ryzyko wystąpienia tego bardzo kosztownego problemu.

Należy więc zapamiętać, że fraudy w telekomunikacji to nadużycia polegające na generowaniu sztucznego ruchu telekomunikacyjnego. Może to być działania świadome, za namową oszusta lub nieświadome będące wynikiem działania złośliwego oprogramowania. Niezależnie jednak od rodzaju prowadzi do utraty znacznych sum pieniędzy. Dlatego, należy unikać otwierania podejrzanych linków w otrzymywanych wiadomościach, a także instalowania aplikacji pochodzących z niepewnych źródeł.


Chat