Search
Obsługa Pomoc
Witaj w świecie INEA

Czym jest roaming?

Telefonia komórkowa
15-05-2023

Na czym polega roaming?

Najprościej rzecz ujmując, jest to usługa sieciowa dająca możliwość korzystania z usług telefonicznych w momencie, w którym użytkownik danej sieci znajduje się poza jej zasięgiem. Najczęściej jest on stosowany podczas pobytu za granicą, kiedy jedyna możliwa opcja to wykorzystywanie bramek zagranicznych operatorów. Ponadto, daje możliwość użytkowania tzw. punktów dostępowych, które zapewniają hostom dostęp do sieci za pomocą fal radiowych. Korzystanie z roamingu jest też możliwe na terenie Polski, ale ze względu na monopol dużych sieci komórkowych, takie sytuacje zdarzają się coraz rzadziej.

Po co jest roaming?

Opisywana usługa przydaje się osobom często wyjeżdżającym za granicę, które nie chcą tracić kontaktu telefonicznego ze swoimi bliskimi i znajomymi. Daje możliwość wykonywania połączeń, a także przesyłania wiadomości SMS i MMS na numery przypisane abonentom z Polski w czasie pobytu poza jej granicami. Należy zaznaczyć, że w większości przypadków wykorzystywania bramek zagranicznych operatorów jest płatne. Wysokość opłaty za połączenia telefoniczne i wysyłanie wiadomości jest uzależniona od oferty wybranego operatora telefonii komórkowej. Warto wiedzieć, że istnieją sytuacje, w których wybrana usługa może stać się uciążliwa. Dzieje się tak w przypadkach, w których użytkownicy polskiej sieci znajdują się blisko granicy z innym krajem, na przykład podczas pobytu w górach. W takich sytuacjach telefon może się łączyć z nadajnikiem przesyłającym najsilniejszy sygnał, który nie musi pochodzić z naszego kraju. Dlatego osoby znajdujące się w takich regionach powinny korzystać z opcji manualnego wyboru operatora sieci. 

Jak korzystać z roamingu?

Korzystanie z roamingu nie jest trudne, w przypadku większości polskich sieci można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to włączenie takiej opcji za pomocą aplikacji internetowej danego operatora. W takim przypadku wystarczy zalogować się na konto użytkownika i zaznaczyć odpowiednią opcję. Kolejne rozwiązanie to wysłanie wiadomości SMS zawierającej komendę, która umożliwia włączenie lub wyłączenie roamingu. Warto zaznaczyć, że osoby chcące korzystać z roamingu bez żadnych kłopotów powinny zwrócić uwagę na ofertę INEA. Telefonia komórkowa od tego operatora oznacza nielimitowane rozmowy i wiadomości tekstowe w krajach UE. Ponadto, wiąże się z otrzymaniem dużego pakietu internetowego podczas pobytu za granicą. INEA korzysta z infrastruktury PLAY, dzięki czemu zapewnia doskonały zasięg we wszystkich zakątkach naszego kraju. Poza tym gwarantuje dostęp do szybkiego i stabilnego Internetu 5G stanowiącego najnowocześniejszy rodzaj łącza mobilnego. Dzięki temu oglądanie filmów lub gra online poza domem nie sprawia żadnych problemów.

Podsumowując, roaming to usługa sieciowa, dzięki której można wykonywać połączenia na numery krajowe podczas pobytu poza granicami kraju. Ponadto, opisywana opcja daje możliwość wysyłania wiadomości tekstowych i MMS-ów. Korzystanie z tej usługi nie należy do trudnych czynności. W większości przypadków można to zrobić za pomocą wysłania SMS do operatora lub odpowiedniej aplikacji mobilnej.


PRZECZYTAJ TAKŻE
Wiele osób doświadczyło stresogennej sytuacji, w której nie mogły znaleźć swojego telefonu. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na jego odnalezienie. Podpowiadamy, jak zlokalizować telefon za pomocą kilku prostych metod.
Telefonia komórkowa
15-05-2023
Chat