Search
Obsługa Pomoc
Witaj w świecie INEA

Jak dobrać telewizor do pomieszczenia?

Telewizja
27-02-2023

Wielkość telewizora a wielkość pomieszczenia

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak dobrać wielkość TV, tak aby współgrało to z wielkością pomieszczenia. Po pierwsze trzeba zwrócić uwagę na metraż pomieszczenia. Zbyt duży odbiornik w małym pokoju sprawi, że sprzęt będzie przytłaczał takie wnętrze. Analogicznie niewielki telewizor w dużym salonie będzie przypominał modernistyczny obraz na ścianie, co nie gwarantuje właściwego efektu estetycznego i komfortu użytkowania. To jaki duży telewizor znajdzie się w pokoju, jest też zależne od odległości od kanapy, miejsca z którego najczęściej będziemy oglądać tv. Jeżeli jest ona niewielka, to duży telewizor zajmujący większą część ściany staje się zbędny. Ponadto, w miarę możliwości telewizor nie może przecinać ważnych ścieżek komunikacyjnych. Warto ustawić go tak, żeby przechodzący domownicy nie zasłaniali za każdym razem ekranu. Nie można też zapominać o kwestii światła. Sprzęt nie powinien być umiejscowiony na tej samej ścianie co okna lub mocne lampy, bo znacznie utrudni to komfortowe oglądanie filmów. 


Bezpieczna odległość od telewizora

Odległość telewizora od kanapy ma kluczowy wpływ na komfort jego użytkowania. W tym wypadku trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jego wielkość, ale i na rozdzielczość. Może to być rozdzielczość Ultra HD 4K, 8K lub Full HD. Według opinii specjalistów kanapa powinna być ustawiona w miejscu w którym ekran, zajmuje około 30° pola widzenia. Przykładowo, dla telewizora o rozmiarze 55 cali powinno to być 2,3 metra. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że bardzo wysoka rozdzielczość wymaga nieco bliższej odległości odbiornika od kanapy. Tylko takie ustawienie umożliwiają dostrzeżenie wszystkich szczegółów oferowanych przez daną technologię. Dlatego, istnieją sytuację, w których lepiej postawić na rozdzielczość 4K i umiejscawiać odbiornik nieco dalej niż w przypadku 8K. Zbyt mała odległość urządzenia od kanapy może powodować duży dyskomfort, nawet w przypadku modeli 8K. Dlatego, warto stosować się do poniższego przelicznika odległości:

  • telewizory 4K - 2 cm na każdy cal ekranu,

  • telewizory 8K - 1 cm na każdy cal ekranu,

  • telewizory Full HD - 4 cm na każdy cal ekranu.

Odpowiednia wysokość zawieszania TV

Odległość od TV to nie jedyna istotna kwestia podczas umieszczania odbiornika w pomieszczeniu. Liczy się też wysokość jego montażu, która powinna być uzależniona od preferowanej pozycji, w której dana osoba ogląda filmy. Jeżeli robi się to na siedząco to ekran, powinien się znajdować mniej więcej na linii wzroku. W przypadku osób, które lubią oglądać TV na leżąco, powinien on się znajdować ok 30 stopni powyżej tej linii. Jest to bardzo istotne ponieważ oglądanie filmu z zadartą lub zgiętą głową po dłuższej chwili jest po prostu niewygodne, a co więcej może powodować zwyrodnienia kręgosłupa w odcinku szyjnym.


Telewizja HIWAY

Mając świadomość takiej kwestii jak optymalna odległość od telewizora, można się skupić na znacznie przyjemniejszym temacie, czyli wyborze dostawcy telewizji. W bogatej ofercie INEA znajduje się szybki światłowód, który umożliwia komfortowe użytkowanie nowoczesnych TV. W pakiecie z Internetem można też zamówić telewizję HIWAY dającą możliwość oglądania popularnych stacji TV. Jest to opcja umożliwiająca wybór wielu kanałów filmowych, muzycznych, dziecięcych, sportowych oraz dokumentalnych.


PRZECZYTAJ TAKŻE
Telewizja cyfrowa naziemna w standardzie DVB-T2 umożliwia odbieranie wielu ogólnopolskich i lokalnych kanałów telewizyjnych. Stanowi następstwo dla swojej analogowej odpowiedniczki, którą wyłączono w 2013 roku. Wyjaśniamy, jak można ją odbierać i jakie kanały wchodzą w jej zakres.
Telewizja
27-02-2023
Wszyscy miłośnicy piłki nożnej, koszykówki i innych dyscyplin zdają sobie sprawę z tego, że odpowiednie parametry telewizora mają wpływ na jakość obrazu oraz dźwięku. W przypadku osób śledzących wydarzenia sportowe niektóre modele sprawdzają się znacznie lepiej od innych. Wyjaśniamy, czym należy się kierować, wybierając telewizory do oglądania sportu.
Telewizja
27-02-2023
Chat