Search
Obsługa Pomoc
Witaj w świecie INEA

Jak odliczyć Internet? Ulga na Internet

Internet Światłowodowy
20-03-2023

Kiedy można odliczyć Internet?

Odliczenie Internetu od podatku jest możliwe dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-37, PIT 36 oraz PIT-28. Należy zaznaczyć, że nie jest dostępne dla przedsiębiorców korzystających z podatku liniowego. W przypadku dwóch pierwszych formularzy ulga polega na odliczeniu określonej kwoty od dochodu. Rozliczanie za pomocą PIT-28 oznacza konieczność odliczania wydatków za Internet od uzyskanego przychodu. Niezależnie od rodzaju formularza należy pamiętać o konieczności zastosowania załącznika PIT/0.

Aktualnie, limit odliczenia w ramach ulgi wynosi 760 złotych w skali roku. W przypadku małżeństw korzystających z możliwości wspólnego rozliczania będzie to dwukrotność tej kwoty. Jak łatwo obliczyć jest to niemała suma i warto się postarać o jej uzyskanie. Należy pamiętać, że opisywana ulga przysługuje przez dwa lata z rzędu. Dlatego, podatnicy, którzy odliczyli Internet w poprzednim roku, a nie uczynili tego w kolejnym nie mają możliwości ponownego skorzystania z tej opcji. Analogicznie osoby, które wykorzystały ulgę kilka lat temu nie mogą jej zastosować w zeznaniu PIT za ubiegły rok.

Jak odliczyć Internet od podatku

Ulga podatkowa na Internet przysługuje tylko i wyłącznie po potwierdzeniu poniesienia takiego wydatku. Najbardziej klarowny dokument to faktura, zarówno elektroniczna, jak i ta w formie papierowej. Urzędy skarbowe respektują też takie dokumenty jak potwierdzenia przelewów bankowych oraz dowody wpłaty. Niezależnie od ostatecznego wyboru taki dowód musi zawierać konkretne informacje, takie jak:

  • rodzaj usługi,

  • kwota wpłaty,

  • imię, nazwisko i adres odbiorcy,

  • dane identyfikujące dostawcę Internetu.

Warto pamiętać, że odliczać można jedynie kwotę comiesięcznej usługi. Ulga nie obejmuje wydatków związanych z zakupem modemu, instalacją Internetu lub pracami konserwacyjnymi. Ponadto, faktura lub inny dowód wpłaty musi wyszczególniać kwotę dotyczącą opłaty za sam Internet. Zatem nie może to być zbiorczy rachunek za dostęp do sieci, telewizji i telefonu.

Czy ulga na Internet obejmuje każdy rodzaj łącza?

Zwrot podatku za Internet jest dostępny w przypadku każdego rodzaju łącza internetowego. Może to być łącze stacjonarne lub mobilne. W dzisiejszych czasach warto stawiać na symetryczny Internet światłowodowy. Takie rozwiązanie umożliwia uzyskiwania najwyższych prędkości pobierania i wysyłania danych. Ponadto, zapewnia pełną stabilność i niezależność jakości połączenia od warunków atmosferycznych. Co ważne, na szybkość takiego łącza nie wpływa ilości wykorzystywanych urządzeń, a zatem jest to dobra opcja w przypadku gospodarstw domowych zamieszkiwanych przez wiele osób.

Ulga na Internet to opłacalne rozwiązanie umożliwiające odzyskanie sporej kwoty. W przypadku rozliczających się wspólnie małżeństw może to być nawet 1520 złotych w skali roku. Z ulgi można skorzystać w dwóch następujących po sobie latach. Aby uzyskać taką możliwość, należy posiadać dokumenty potwierdzające poniesienie wydatków na Internet. Mogą to być faktury, potwierdzenia wpłat bankowych lub dowody wpłaty. Muszą one zawierać dane odbiorcy, dostawcy oraz wyszczególniać rodzaj usługi.


PRZECZYTAJ TAKŻE
Powszechny dostęp do Internetu sprawia, że jego użytkownicy poszukują coraz stabilniejszych i szybszych łączy. W tym celu wiele osób decyduje się na sprawdzenie szybkości połączenia z siecią w telefonie. Podpowiadamy, jak zmierzyć prędkość Internetu w tym urządzeniu i dlaczego warto to robić.
Internet Światłowodowy
20-03-2023
Chat