Search
Obsługa Pomoc
Witaj w świecie INEA

27 lutego 2023

Jak sprawdzić prędkość Internetu?

Co wpływa na prędkość łącza?

Zanim wyjaśnimy, jak zmierzyć prędkość Internetu, należy zaznaczyć jakie czynniki mają największy wpływ na wartość tego parametru. W przypadku sieci Wi-Fi w połączeniu z klasycznym łączem stacjonarnym może to być duża liczba innych sieci Wi-Fi w najbliższej okolicy. Nie bez znaczenia jest też ilość urządzeń korzystających z naszego łącza. Większa ilość użytkowników i urządzeń przekłada się na znacznie gorszą jakość połączenia. Dlatego, należy wyróżnić łącza światłowodowe, które gwarantują wysoką jakość niezależnie od liczby podłączonych urządzeń.

Jeżeli chodzi o Internet mobilny to jego prędkość, może być zredukowana przez problemy z zasięgiem lub zakłóceniami będącymi pochodną niekorzystnych warunków atmosferycznych, na przykład silnego wiatru. Ważna jest też odległość od nadajnika, która powinna być jak najmniejsza.


Mierzenie prędkości Internetu - jak się przygotować?

Prędkość posiadanego Internetu może zostać zmierzona, dzięki serwisom oferującą bezpłatną usługę o nazwie speedtest. Przed wykonaniem takiego pomiaru, warto wykonać kilka czynności, które zagwarantują wiarygodność otrzymanego wyniku. Komputer powinien zostać podłączony bezpośrednio do routera. W ten sposób połączenie staje się bardziej stabilne i nie narażone na żadne zakłócenia, na przykład przez te wywoływane przez urządzenia mobilne. Kolejna kwestia to wyłączenie wszystkich aplikacji, które mogą spowalniać działanie Internetu. Przykładowo, mogą to być programy antywirusowe i wszystkie działające w tle aktualizacje. Co ważne, podczas wykonywania pomiaru ,z sieci powinien korzystać tylko jeden użytkownik, który przeprowadza taki test. Należy dodać, że rzeczywista prędkość Internetu może zostać określona dopiero po wykonaniu kilku pomiarów. Każdy z nich powinien być przeprowadzany co kilka minut, co da możliwość otrzymania uśrednionych i wiarygodnych wyników.

Jak sprawdzić szybkość Internetu na komputerze?

Aby sprawdzić szybkość Internetu, wystarczy skorzystać z usługi speedtest, która wymaga jednego kliknięcia i odrobiny cierpliwości. Z reguły taki test trwa około minuty. Przedstawia wyniki odnoszące się do takich parametrów jak:

 • ping - czas potrzebny na wysłanie zapytania przez przeglądarkę do serwera i otrzymanie odpowiedzi od serwera. Ma on bardzo duże znaczenie w przypadku miłośników gier online i powinien być jak najniższy, wynik powyżej 50 ms oznacza duże opóźnienia.

 • download - maksymalna szybkość pobierania danych z sieci,

 • upload - maksymalna szybkość wysyłania danych na serwer.

Wysoka prędkość światłowodów

Chcąc uzyskać jak najlepszą prędkość transferu danych, warto postawić na nowoczesne łącze światłowodowe od INEA. Taki Internet umożliwia komfortową pracę zdalną, oglądanie filmów i wydarzeń sportowych w wysokiej rozdzielczości oraz bezproblemową rozgrywkę multiplayer. W zależności od potrzeb może występować w kilku pakietach umożliwiających uzyskiwanie prędkości od 300 Mb/s aż do 1000 Mb/s. Jest to łącze symetryczne, co oznacza równą prędkość pobierania i wysyłania danych. Wyróżnia się wysoką stabilnością, co ma przełożenie na odpowiedni komfort użytkowania urządzeń podłączonych do sieci.

Przeczytaj także

 • 27 lutego 2023

  Telewizory do oglądania meczów i sportu

  Wszyscy miłośnicy piłki nożnej, koszykówki i innych dyscyplin zdają sobie sprawę z tego, że odpowiednie parametry telewizora mają wpływ na jakość obrazu oraz dźwięku. W przypadku osób śledzących wydarzenia sportowe niektóre modele sprawdzają się znacznie lepiej od innych. Wyjaśniamy, czym należy się kierować, wybierając telewizory do oglądania sportu.
 • 27 lutego 2023

  Jak dobrać telewizor do pomieszczenia?

  Podczas wybierania odpowiedniego telewizora należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jego rozmiar oraz wielkość pomieszczenia, w którym ma się znaleźć. Podpowiadamy, jak dobrać telewizor, aby jego użytkowanie nie sprawiało żadnego problemu.
Chat