Search
Obsługa Pomoc
Witaj w świecie INEA

Jak sprawdzić szybkość Internetu w telefonie i dlaczego warto to robić?

Internet Światłowodowy
20-03-2023

Jak sprawdzić szybkość internetu w telefonie?

Aby sprawdzić prędkość Internetu na telefonie, należy wykorzystać popularne narzędzie, jakim jest speedtest. Wykonanie takiego testu jest szybkie i łatwe. Wystarczy nacisnąć przycisk start i odczekać kilkanaście sekund. Po tym czasie otrzymujemy wyniki dotyczące prędkości pobierania oraz wysyłania danych. Ponadto, test określa wysokość parametru PING, a zatem czasu potrzebnego na wysłanie sygnału do serwera i na otrzymanie odpowiedzi. W tym przypadku wartość powinna być mniejsza niż 50 ms. Taki test zajmuje bardzo niewiele czasu, a daje możliwość uzyskania wielu konkretnych i niezwykle istotnych informacji. Jeżeli jego wyniki okażą się niezadowalające, może to być podstawa do zmiany rodzaju używanego łącza na szybsze i stabilniejsze.

Dlaczego warto mierzyć szybkość Internetu w telefonie?

Wiedząc jak zmierzyć szybkość Internetu w smartfonie, należy też uzasadnić sensowność wykonywania tej czynności. Po pierwsze taki rodzaj testu pozwala określić wydajność używanego łącza. Nierzadko okazuje się, że używany dotychczas Internet stał się już przestarzały i jest znacznie wolniejszy od najnowszych opcji dostępnych na rynku. W przypadku Internetu bezprzewodowego warto stawiać na łącze wykorzystujące technologię 5G. W odróżnieniu od LTE jest to rozwiązanie charakteryzujące się odpowiednią stabilnością połączenia. Dzięki temu Internet mobilny stał się ciekawą alternatywą dla swojego stacjonarnego odpowiednika. Ta opcja zapewnia wysoką prędkość pobierania i wysyłania, niezależnie od tego, gdzie się akurat znajdujemy. Sprawdzi się nie tylko w domu, ale i podczas podróży lub wakacji. Wiele osób decyduje się na wybór takiego rozwiązania dlatego, że zdecydowali się na przeprowadzanie speedtestu. Warto dodać, że analiza wyników testu daje możliwość określenia przydatności użytkowanego łącza pod wieloma względami. Przykładowo, może to być wydajność podczas przeglądania stron internetowych, a także prowadzenia wideokonferencji. Test pokazuje czy Internet jest w stanie odtwarzać filmy wysokiej jakości. Ponadto, określa wydajność łącza pod względem korzystania z coraz popularniejszych gier na telefon.

Szybkość Internetu w smartfonie - od czego zależy?

Szybkość łącza Internetowego jest uzależniona od kilku czynników. Pierwszy z nich to jakość połączenia z siecią komórkową lub Wi-Fi. Poza tym posiadany telefon musi posiadać określone parametry pozwalające na bezproblemowe korzystanie z Internetu. Przykładowo, niektóre starsze modele nie dają możliwości korzystania z technologii 5G. Ponadto, prędkość Internetu w telefonie może być uzależniona od ilości aplikacji zainstalowanych w systemie. Nie można też zapominać o złośliwym oprogramowaniu, które sprawia, że smartfon staje się wolniejszy.

W artykule wyjaśniliśmy jak sprawdzić szybkość Internetu na telefonie bez posiadania specjalistycznej wiedzy. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie określenie jakości użytkowanego łącza, a niekiedy prowadzi do podjęcia decyzji o zmianie dostawcy Internetu. Ponadto, pozwala na wykrycie różnych problemów, takich jak zapchana pamięć używanego urządzenia lub niepożądana aktywność złośliwego oprogramowania.


PRZECZYTAJ TAKŻE
Ciężko sobie wyobrazić dom lub mieszkanie bez dostępu do Internetu. Z tego powodu już kilkanaście lat temu wprowadzono ulgę na korzystanie z tego medium. Po spełnieniu określonych warunków taka opcja daje możliwość odzyskania nawet 1500 złotych. Wyjaśniamy, komu przysługuje ulga za Internet i jak z niej skorzystać.
Internet Światłowodowy
20-03-2023
Pojęcie transferu danych jest związane z wykorzystywaniem Internetu mobilnego. Jest on zużywany w momencie korzystania z przeglądarki, prowadzenia rozmów wideo, przesyłania plików lub użytkowania większości aplikacji. Wyjaśniamy, jak sprawdzić zużycie Internetu i je kontrolować.
Internet Światłowodowy
27-03-2023
Chat