Search
Obsługa Pomoc
Witaj w świecie INEA

Jak usunąć wirusy z komputera?

Internet Światłowodowy
24-04-2023

Sprawdzony sposób na wirusy komputerowe - czy taki istnieje?

Wirus to groźne niebezpieczeństwo, ale istnieją sposoby na to, by sobie z nim poradzić. Wprawdzie idealne rozwiązanie nie istnieje, a cyberprzestępcy wciąż opracowują nowe, niebezpieczne wirusy… mimo to także w bezpieczeństwie internetowym dobrze sprawdza się znane powiedzenie „geniusz tkwi w prostocie”. Poniżej przedstawiamy Ci kilka prostych, ale w rzeczywistości dość skutecznych metod na to, jak pozbyć się wirusa z komputera.

Program antywirusowy

Jeśli chodzi o skuteczne usuwanie wirusów z komputera, bez wątpienia jednym ze sprawdzonych pomysłów jest użycie programu antywirusowego. To nic odkrywczego prawda? W rzeczywistości jednak to właśnie skuteczny program antywirusowy jest podstawową barierą ochronną przeciw cyberatakom. Co ważne, niekoniecznie musi być to drogi, rozbudowany pakiet, ponieważ nawet tańsze aplikacje zapewniają stosunkowo skuteczną ochronę.

Tryb awaryjny

Czasami wirusy działają w taki sposób, że nie pozwalają użytkownikowi uruchomić aplikacji zainstalowanych w systemie. W efekcie, nie będziesz mógł ich usunąć za pomocą programów antywirusowych. Co w takiej sytuacji? Jednym z rozwiązań, które warto wypróbować, jest uruchomienie systemu w trybie awaryjnym. Tryb ten oznacza uruchomienie systemu w wersji „mini”, tzn. bez wielu używanych na co dzień aplikacji systemowych. Jeśli będziesz miał szczęście, nie uruchomi się również wirus… a przecież o to chodzi, prawda? Po włączeniu trybu awaryjnego możesz spróbować uruchomić program antywirusowy, by przeprowadzić skanowanie komputera i usunąć wirusa.

Formatowanie dysku

Wydaje się, że najbardziej radykalnym rozwiązaniem na to, jak oczyścić komputer z wirusów, jest formatowanie dysku. Jeśli wszystkie sposoby, które wcześniej wymieniliśmy, zawiodą, możesz spróbować sformatować dysk twardy. Takie rozwiązanie jest dość skuteczne w przypadku poważnych ataków, tzn. w sytuacji, gdy doszło do zainfekowania wielu plików na komputerze, a normalne działanie systemu jest już właściwie niemożliwe.

Formatowanie dysku to właściwie pewny sposób na usunięcie wirusa… choć dobrze sprawdzi się tu kolejne znane przysłowie - tym razem mowa tu o powiedzeniu „nie wylewać dziecka z kąpielą”. Czyszczenie z wirusów komputera poprzez formatowanie to skuteczna, a zdaniem niektórych zbyt skuteczna metoda na radzenie sobie z problemem. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty: formatowanie oznacza usunięcie WSZYSTKICH danych, jakie znajdują się na dysku. Tak więc, zanim jeszcze zabierzesz się za usuwanie wirusa z komputera poprzez formatowanie, zrób kopię zapasową (backup) danych. W przeciwnym wypadku pozbędziesz się wirusa, ale jednocześnie stracisz dostęp do cennych danych.

Usunięcie wirusa z komputera

Przedstawiliśmy Ci kilka prostych i standardowych, ale zarazem dość skutecznych sposobów na to, jak usunąć wirusy z komputera. Nie zapominaj jednak, że nawet najlepszy program antywirusowy może nie spełnić swojej roli, jeśli nie wykażesz się choćby odrobiną rozsądku. Do częstych błędów, jakie popełnia się mimo upływu lat w pracy i życiu prywatnym, należy np. ustawianie prostych, standardowych haseł do komputera i kont do mediów społecznościowych czy klikanie w podejrzane linki i pobieranie niesprawdzonych plików.


PRZECZYTAJ TAKŻE
Żyjemy w czasach, w których ciężko jest sobie wyobrazić brak dostępu do Internetu. Dlatego, osoby będące na urlopach, na przykład w górach, nad morzem lub za granicą decydują się na wykup pakietów zapewniających bezproblemowy dostęp do sieci. Podpowiadamy, jaki Internet na wakacje okaże się dobrym wyborem.
Internet Światłowodowy
15-05-2023
Chat