Search
Obsługa Pomoc
Witaj w świecie INEA

Odległość od telewizora a jakość oglądania

Telewizja
15-05-2023

Nieprawidłowa odległość od telewizora do kanapy - skutki

Na początek należy wspomnieć o negatywnych skutkach oglądania telewizji z nieodpowiedniej odległości. Taka sytuacja sprawia, że narząd wzroku jest narażony na uszkodzenia. Ponadto, źle dobrana odległość od odbiornika może skutkować bólami głowy, zawrotami oraz poczuciem zmęczenia. Kolejna sprawa to komfort użytkowania takiego sprzętu. Nieprawidłowy dystans od kanapy ma olbrzymi wpływ na odbiór obrazu. Może sprawiać, że widz nie jest w stanie dostrzec pełni przedstawianych barw, obraz staje się nieostry, a jego głębia niewystarczająca. Nie bez znaczenia jest też jakość odbiornika, ale nawet gdy jest ona wysoka nieodpowiednia odległość sprawi, że użytkownik nie jest w stanie wykorzystać w pełni możliwości posiadanego sprzętu. Z tego powodu należy zwracać uwagę na wytyczne producenta danego modelu, które można znaleźć w każdej instrukcji obsługi.

Jak dobrać wielkość TV do odległości?

Trzeba pamiętać o tym, że wielkość odbiornika musi być dopasowana do metrażu pomieszczenia, w którym ma się on znaleźć. W przeciwnym wypadku ustawienie go w odpowiedniej odległości od kanapy lub fotela może się okazać niemożliwe lub bardzo kłopotliwe. W przypadku dużych odbiorników (powyżej 60 cali) bezpieczna odległość od telewizora powinna wynosić około 3,5 metra od miejsca, z którego ma być on oglądany. Jest to zasada tycząca się modeli wyświetlających obraz w jakości HD. Nie warto, więc umieszczać odbiorników o takich gabarytach w bardzo małych sypialniach lub salonach. Jeżeli chodzi o małe telewizory (32 cale) optymalna odległość od ekranu telewizora, wynosi około 2 metry.

Odległość od TV 4K

Obecnie największą popularnością cieszą się odbiorniki wyświetlające obraz w jakości 4K. Takie rozwiązanie sprawia, że oglądanie ulubionych programów lub śledzenie wydarzeń sportowych zapewnia jeszcze więcej radości. Widz ma możliwość dostrzegania olbrzymiej ilości szczegółów, ale aby móc skorzystać z tej opcji należy stawiać na oferty dostawców telewizji w tej jakości. Telewizja HIWAY od INEA spełnia te wymagania i gwarantuje dostęp do wielu kanałów tematycznych, na przykład sportowych, dziecięcych lub filmowych. Osoby decydujące się na tę opcję mogą korzystać z funkcji multiroom, która umożliwia oglądanie różnych programów nawet na 5 odbiornikach jednocześnie. W porównaniu z jakością HD, 4K daje możliwość ustawiania odbiornika bliżej kanapy lub innego siedziska. Przyjmuje się zasadę mówiącą, że odbiornik powinien być oddalony od widza o 2,1 cm na jeden cal przekątnej. Pomimo tego, należy pamiętać, że optymalna odległość od TV jest sugerowana w instrukcji obsługi, każdego nowoczesnego telewizora.

Odległość od telewizora ma olbrzymi wpływ na komfort oglądania ulubionych filmów lub innych programów. Odpowiednio dobrana pozwala dostrzegać znacznie większą ilość szczegółów i cieszyć się wyższą ostrością obrazu. Z drugiej strony nieodpowiedni dystans przekłada się na zmęczenie i stwarza ryzyko pojawiania się uszkodzeń narządu wzroku. Aktualnie, coraz więcej osób stawia na telewizory 4K oraz dostawców zapewniających możliwość oglądania kanałów w tej jakości. W takim przypadku odbiorniki mogą być umieszczane nieco bliżej niż te wykorzystujące technologię HD.


Chat