Search
Obsługa Pomoc
Witaj w świecie INEA

Płatności telefonem komórkowym

Telefonia komórkowa
17-04-2023

Jak uruchomić płatność telefonemNa czym polega płacenie telefonem?

Płacenie telefonem to sposób na finalizowanie transakcji z użyciem dedykowanej aplikacji mobilnej, którą instaluje się na smartfonie. Dokonanie takiej operacji jest możliwe dzięki technologii NFC (Near Field Communication), która — podobnie jak w przypadku Bluetooth czy zapomnianej już IrDA — umożliwia bezprzewodowy transfer danych na krótkim dystansie. Takie rozwiązanie sprawia, że możesz zapłacić za zakupy w sklepie jednym dotknięciem telefonu – wystarczy przyłożyć urządzenie do terminala.

Aplikacja do płatności telefonem to podstawa

Jak już wiesz, do finalizowania transakcji w ten sposób potrzebna jest aplikacja do płatności telefonem. Na rynku dostępnych jest wiele różnych aplikacji do realizacji płatności. Choć każda z nich działa nieco inaczej, to generalnie możemy przyjąć, że sposób ich działania jest do siebie dość podobny, a same aplikacje wymagają połączenia internetowego. Jeśli zatem nie chcesz martwić się, czy słaby Internet nie utrudni Ci płacenia telefonem podczas zakupów, wybierz właściwego operatora – jednym z nich jest firma INEA.

Zastanawiasz się, co należy zrobić, by móc uruchomić płatność telefonem? W pierwszej kolejności musisz pobrać odpowiednią aplikację na smartfona. Następnie należy ją skonfigurować. Najczęściej odbywa się to poprzez rejestrację i weryfikację z użyciem danych osobowych oraz numeru karty płatniczej. Jeżeli proces konfiguracji przebiegnie poprawnie, będziesz mógł korzystać z aplikacji, by móc dokonywać płatności telefonem podczas codziennych transakcji.

Płatności telefonem – krok po kroku

Wyjaśniliśmy Ci już, co musisz zrobić, by móc poprawnie zainstalować aplikację do transakcji mobilnych. A jak należy dokonywać płatności? Cały proces również nie jest szczególnie skomplikowany – prawdę mówiąc, nie może taki być, ponieważ należy dostosować go pod przeciętnego użytkownika. Oto kroki, jakie musisz wykonać, by zrealizować to zadanie:

  • uruchom zainstalowaną na smartfonie aplikację do płatności telefonem;

  • przyłóż telefon do terminala płatniczego w momencie, gdy na ekranie terminala pojawi się stosowny komunikat;

  • zatwierdź płatność poprzez kliknięcie potwierdzenia, które pojawi się na ekranie telefonu.

To już wszystko! Jeśli wykonasz te działania, już po kilku sekundach otrzymasz potwierdzenie realizacji transakcji.

Płatności mobilne przez telefon

W zasadzie nie powinno nikogo dziwić, że płatności przez telefon komórkowy to rozwiązanie, które cieszy się sporym zainteresowaniem. Potwierdzają to statystyki, które są regularnie publikowane przez Narodowy Bank Polski. Przykładowo, w pierwszym kwartale 2020 roku udział płatności mobilnych stanowił zaledwie ok. 4,9 proc. spośród wszystkich transakcji zbliżeniowych. W następnych kwartałach sytuacja ta systematycznie się poprawiała. Według aktualnego raportu udział ten wynosi już ok. 13,3 proc. (dane za drugi kwartał 2022 roku). Jak widać Polacy coraz chętniej sięgają po wygodne rozwiązanie, jakim jest płacenie telefonem.


Chat