Search
Obsługa Pomoc
Witaj w świecie INEA

Poprawna konfiguracja routera

Internet Światłowodowy
17-04-2023

Konfiguracja routera krok po kroku - co musisz zrobić, by podłączyć się do sieci?

Na czym polega konfiguracja routera? Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta: konfigurowanie routera Wi-Fi  ma za zadanie sprawić, by możliwe było podłączenie do sieci internetowej takich sprzętów jak np. smartfon, laptop czy tablet. Jeśli czeka Cię zadanie, jakim jest konfigurowanie routera Wi-Fi, musisz wykonać działania, które przedstawiliśmy poniżej:

Etap 1: Podłączenie routera do sieci

Jeszcze przed rozpoczęciem prób konfiguracji routera upewnij się, że sprzęt jest podłączony do sieci. Porada ta może wydawać się banalna, ale warto sprawdzić, czy kable w urządzeniu są dobrze podłączone. W przeciwnym wypadku łatwo możemy wyobrazić sobie sytuację, w której bezskutecznie próbujemy włączyć urządzenie, ale dopiero po kilkunastu minutach okazuje się, że przyczyną naszych niepowodzeń jest po prostu odłączony kabel zasilania.

Krok 2: Zadbaj o połączenie z routerem

Jeżeli zastanawiasz się, jak skonfigurować router z komputerem, uruchom przeglądarkę internetową i wpisz adres IP (ang. Internet Protocol) swojego routera w pasku adresowym. Zazwyczaj domyślny adres IP to:

  • 192.168.0.1 lub

  • 192.168.1.1

Nie wiesz, jak sprawdzić, jaki jest adres IP Twojego routera? Najprościej poszukać tej informacji w instrukcji obsługi lub skontaktować się z dostawcą usługi internetowej.

Krok 3: Logowanie do routera

Po tym, jak wpiszesz adres IP routera w przeglądarce internetowej, zostaniesz poproszony o podanie nazwy użytkownika i hasła - dane te są zazwyczaj zamieszczane:

  • na etykiecie doklejanej do routera,

  • w umowie podpisanej z operatorem internetowym.

Musimy mieć na uwadze, że hasło dołączane przez operatora jest zazwyczaj standardowe, a zatem - dość słabe. W związku z tym zalecamy (takie zalecenie umieści zapewne każdy dostawca usługi internetowej) zmianę domyślnego hasła na własne - silne i unikalne. Jest to bardzo prosty sposób, aby zwiększyć bezpieczeństwo sieci.

Krok 4: Konfiguracja sieci Wi-Fi           

Po zalogowaniu do routera przystąp do konfiguracji sieci Wi-Fi. W większości przypadków należy znaleźć zakładkę „Wireless” lub „Wi-Fi”. To właśnie tam można skonfigurować ustawienia sieci bezprzewodowej.

Przykładowe ustawienia, jakie można skonfigurować na tym etapie, to:

  • nazwa sieci (SSID): podaj nazwę sieci Wi-Fi, która będzie widoczna dla urządzeń w zasięgu. Dzięki temu będzie Ci łatwiej znaleźć połączenie np. wtedy, gdy korzystasz ze smartfona,

  • szyfrowanie: jednym z bezpieczniejszych wariantów jest szyfrowanie typu WPA2,

  • hasło: jak już wspomnieliśmy, należy ustawić silne hasło, które uniemożliwi osobom niepożądanym połączenie się z siecią Wi-Fi.

Po przeprowadzeniu konfiguracji ustawień sieci Wi-Fi zapisz zmiany i zrestartuj router.

Ustawienia routera

Skonfigurowanie routera może wydawać się trudne - jest tak w szczególności w przypadku osób nieobytych z nowoczesnymi technologiami. Jak jednak się okazuje, nie jest to szczególnie skomplikowane zadanie - wystarczy podążać za instrukcją, a jeśli dalej będziesz mieć problemy, możesz skontaktować się z działem obsługi klienta. Dzięki temu dowiesz się, nie tylko jak uruchomić samo urządzenie, ale także np. to jak skonfigurować router z telewizorem.


Chat