Search
Obsługa Pomoc
Witaj w świecie INEA

Sieć komórkowa - co to jest i jak działa

Telefonia komórkowa
20-03-2023

Co to jest sieć komórkowa?

Najprościej rzecz ujmując, jest to infrastruktura telekomunikacyjna pozwalająca na łączenie się telefonów z siecią. Każdy z operatorów posiada swoje stacje bazowe. Dzięki nim możliwa jest obsługa różnych obszarów, zwanych komórkami. Każdy smartfon poszukuje sygnału sieci, który jest najsilniejszy. Zazwyczaj jedna komórka odpowiada jednej stacji bazowej, ale bywają sytuacje, w których taka stacja przekaźnikowa ma szerszy zasięg. W sytuacjach, w których abonent przemieszcza się pomiędzy takimi komórkami, rozmowa zostaje przekazana do sąsiedniego przekaźnika. Wbrew pozorom takie przekazanie nie wiąże się z żadnymi zakłóceniami. Dzieje się tak dlatego, że każda stacja działa na nieco innej częstotliwości, co minimalizuje ryzyko występowania takich problemów. Sieć telefonii komórkowej przechodziła przez różne etapy ewolucji. Pierwsze generacje wprowadziły technologię 1G (głos analogowy). Później pojawiło się 2G (głos cyfrowy) i 3G (połączenia danych). Technologia 4G poprawiła jakość tych połączeń i zwiększyła ich przepustowość. Dostępne, od jakiegoś czasu 5G połączyło wszystkie te parametry, a ponadto zminimalizowało problem zakłóceń wynikających z bliskiej obecności innych urządzeń bezprzewodowych oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Na czym polega GSM?

Wiedząc jak wygląda budowa sieci komórkowej, warto wyjaśnić czym jest GSM. Jest to skrót od angielskiego Global System for Mobile, który jest globalnym standardem cyfrowej mobilnej komunikacji komórkowej. Współczesna sieć GSM zapewnia wysoką jakość oraz poufność komunikacji. Pozwala na wykonywanie wygodnych połączeń z ludźmi na całym świecie. To dzięki niej można wykorzystywać możliwości niewielkich kart SIM. Standard GSM zapewnia m.in. szyfrowanie przesyłanych wiadomości, dzięki czemu nie trzeba się martwić o to, że te dostaną się w niepowołane ręce. Pozwala na sprawdzanie autentyczności identyfikacji sprzętu abonenckiego. Poza tym sprawia, że przekroczenie granicy kraju wiąże się z błyskawiczną aktywacją roamingu, co jest niezwykle wygodne. Na tym nie koniec, standard GSM umożliwił wykorzystywanie poczty głosowej, przekazywanie połączeń na inne numery, a także przeprowadzanie rozmów między więcej niż dwoma numerami jednocześnie.

Telefonia komórkowa INEA

Wybierając sieć telefonii komórkowej, należy zwracać uwagę na oferty cenionych i solidnych dostawców. Jednym z nich jest INEA. W ofercie firmy można znaleźć wiele dogodnych pakietów. Telefonia komórkowa od INEA to nielimitowane rozmowy i SMS-y oraz bardzo wysokie limity transferu danych, które mogą wynosić aż do 200 GB. Istotne jest to, że taka opcja, umożliwia wykorzystywanie technologii 5G, co wiąże się z bardzo dużą prędkością przesyłu. Takie rozwiązanie daje możliwość przeprowadzania rozmów wideo bez żadnych zakłóceń, szybkie przesyłanie plików, a także komfortowe oglądanie filmów lub transmisji na żywo.

Sieć komórkowa to infrastruktura umożliwiająca bezproblemowe wykonywanie połączeń telefonicznych oraz błyskawiczne przesyłanie wiadomości. Składa się ze stacji przekaźnikowych o różnych częstotliwościach. Aktualnie korzysta z innowacyjnej technologii 5G, która stanowi znacznie wydajniejszą alternatywę dla popularnego LTE.


PRZECZYTAJ TAKŻE
W dzisiejszych czasach smartfony przechowują dużą ilość wrażliwych danych, przez co są narażone na cyberataki. Z tego powodu wiele osób korzysta z programów antywirusowych na telefon. Podpowiadamy, czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie.
Telefonia komórkowa
20-03-2023
Chat