Search
Obsługa Pomoc
Witaj w świecie INEA

Technologia 5G - czym jest?

Internet Światłowodowy
27-03-2023

Co to jest 5G?

5G stanowi godne następstwo dla technologii 4G. Piąta generacja sieci komórkowych działa dzięki wykorzystywaniu fal radiowych o wysokich częstotliwościach, a ponadto używa połączeń światłowodowych transmitujących dane między poszczególnymi nadajnikami. Internet w tej technologii cechuje się wysoką prędkością oraz stabilnością. Sieć 5G może działać na różnych częstotliwościach. W przypadku naszego kraju jest to od 700 do 2600 MHz. Warto zaznaczyć, że takie łącze spełni oczekiwania i wymagania wszystkich użytkowników. Pozwala na wygodne korzystanie z Internetu nawet przy wielu urządzeniach podłączonych do sieci.

Zasięg 5G

Wiedząc jak działa 5G można przejść do kwestii zasięgu tej sieci. Na ten moment jest on nieco mniejszy niż w przypadku 4G, ale według analiz specjalistów ten stan rzeczy zmieni się już w 2025 roku. Wtedy to 5G będzie dostępne dla ponad 90% polskich miejscowości. Jest to niezwykle istotne w przypadku osób, które nie mogą korzystać z Internetu stacjonarnego, a pragną mieć dostęp do szybkiego łącza. Warto zaznaczyć, że opisywane rozwiązanie cechuje się dużą energooszczędnością. Zużywa znacznie mniej energii niż technologia 4G, dzięki czemu jest znacznie bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.

Szybkość 5G

Aktualnie omawiana technologia pozwala na pobieranie danych z prędkością do 600 Mb/s. Warto zaznaczyć, że rozbudowa związanej z nią infrastruktury sprawi, że już w niedalekiej przyszłości wartość tego parametru wzrośnie aż do 20 Gb/s. Jeśli chodzi o upload, to ma to być prędkość rzędu do 10 Gb/s. Jest to olbrzymi postęp w stosunku do technologii 4G. W jej przypadku rzeczywista prędkość pobierania to 30 Mb/s, a wysyłania 15 Mb/s. Jak widać są to parametry niepozwalające obecnie na komfortowe korzystanie z sieci. 5G odmieniło ten stan rzeczy, takie łącze pozwala na bezproblemowe oglądanie filmów online, streamowanie lub przesyłanie dużych plików. Ponadto, sprawdza się w przypadku osób pracujących zdalnie. Gracze korzystający z tej technologii mogą liczyć na bardzo niską wartość parametru PING, które wynoszą od 1 do 5 ms, co oznacza brak opóźnień w transferowaniu danych do serwera.

Kto powinien stawiać na 5G?

Odpowiedź jest prosta, jest to idealna opcja dla wszystkich osób, które nie mogą skorzystać z Internetu światłowodowego. Zapewnia bardzo wysoką prędkość transferowania danych, a także dużą stabilność, co stanowi miłą odmianę w stosunku do technologii 4G. Sprawdzi się podczas wykonywania takich czynności jak:

  • oglądanie filmów w wysokiej jakości,

  • streamowanie,

  • zdalna praca i nauka,

  • branie udziału w wideokonferencjach,

  • oglądanie wydarzeń sportowych na żywo,

  • przesyłanie lub odbierania dużych plików.

Technologia 5G to przyszłościowe rozwiązanie, które poprawia komfort życia. Aby z niej skorzystać warto postawić na ofertę telefonii komórkowej od INEA. Jest to opcja zapewniająca nielimitowane rozmowy i SMS-y, a także bardzo wysokie limity danych. Pozwala na komfortowe korzystanie z Internetu bez frustrujących zakłóceń połączenia. Sprawdzi się wśród najbardziej wymagających użytkowników, nawet wśród osób streamujących gry online. Internet mobilny INEA może być wykorzystywany w gospodarstwach domowych, w których wykorzystuje się wiele urządzeń wymagających podłączenia do sieci.


Chat