Search
Obsługa Pomoc
Witaj w świecie INEA

27 lutego 2023

Od czego zależy stabilność Internetu?

Jak sprawdzić jakość połączenia Internetowego?

Sprawdzenie stabilności łącza Internetowego nie jest skomplikowane i nie wymaga instalowania żadnego oprogramowania. Dane są uzyskiwane przy użyciu systemu operacyjnego. Samodzielny pomiar łącza Internetowego wymaga otwarcia wiersza poleceń. Można tego dokonać za pomocą skrótu Win+R lub skorzystać z menu startowego. W otwartym oknie trzeba wpisać komendę „ping 8.8.8.8 -t” (adres serwera DNS). Po wykonaniu tej czynności komputer wysyła sygnał do serwera, a na ekranie pojawia się informacja o ilości czasu potrzebnego na otrzymanie odpowiedzi. Taki test stabilności łącza Internetowego powinien trwać co najmniej kilka minut, co pozwala otrzymać miarodajne wyniki. Wysoki procent utraconych pakietów będzie oznaczał słabą stabilność połączenia Internetowego. Raportowanie może zostać zakończone poprzez wywołanie skrótu Ctrl+C. Takie sprawdzanie wartości PING jest stosowane przez gamerów i inne osoby, które chcą być świadome jakości używanego połączenia. Jeżeli wynik wynosi mniej niż 50 ms to łącze jest bardzo stabilne. Wynik powyżej tej wartości sygnalizuje przeciętną lub słabą jakość połączenia.


Mała stabilność - z czego wynika?

Niestabilność Internetu może wynikać z wielu powodów. Pierwszym z nich jest oczywiście rodzaj wykorzystywanego łącza. W tym przypadku najefektywniej działa Internet stacjonarny oparty na technologii światłowodowej. Łącza mobilne nie są w stanie zagwarantować aż tak wysokiej stabilności. Dlatego, w miarę możliwości osoby pracujące zdalnie lub miłośnicy gier online powinny inwestować w Internet światłowodowy. Ponadto, zbyt wysoka wartość PING może wynikać z takich przyczyn jak:

 • błędy w sterownikach karty sieciowej Wi-Fi,

 • niska jakość routera,

 • zbyt duża odległość komputera od routera,

 • błędne ustawienia adresów DNS karty sieciowej,

 • przeciążenie łącza - zbyt duża liczba urządzeń wykorzystujących Internet.

Należy podkreślić, że stabilizacja łącza Internetowego może wymagać zmiany dostawcy lub rodzaju Internetu. Chcąc uzyskać jak najwyższą jakość, warto stawiać na technologię FTTH.

Jak poprawić stabilność Internetu

Monitorowanie stabilności łącza Internetowego to rozsądna praktyka, która może sygnalizować potrzebę zmiany formy łączenia się z siecią. W takich sytuacjach warto zwrócić uwagę na ofertę firmy INEA, w której można znaleźć nowoczesny światłowód symetryczny. Taki rodzaj łącza wyróżnia się tą samą prędkością wysyłania oraz pobierania danych. Dlatego sprawdza się wśród osób pracujących w trybie zdalnym oraz miłośników gier online, którzy wysyłają duże ilości danych. W zależności od potrzeb prędkość takiego Internetu może wynosić od 300 Mb/s aż do 1000 Mb/s. Ta ostatnia opcja zda egzamin w gospodarstwach domowych zamieszkałych przez większą liczbę osób. Pozwala na wykorzystywanie wielu urządzeń jednocześnie bez utraty jakości połączenia. Światłowód, to stabilne łącze Internetowe, które utrzymuje stałą przepustowość niezależnie od siły wiatru i innych niekorzystnych warunków atmosferycznych. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko występowania jakichkolwiek zakłóceń, co zwiększa komfort korzystania z sieci. Ponadto, może iść w parze z wieloma ciekawymi dodatkami, takimi jak wzmacniacz Wi-Fi lub dostęp do popularnych kanałów telewizyjnych.

Przeczytaj także

 • 27 lutego 2023

  Telewizory do oglądania meczów i sportu

  Wszyscy miłośnicy piłki nożnej, koszykówki i innych dyscyplin zdają sobie sprawę z tego, że odpowiednie parametry telewizora mają wpływ na jakość obrazu oraz dźwięku. W przypadku osób śledzących wydarzenia sportowe niektóre modele sprawdzają się znacznie lepiej od innych. Wyjaśniamy, czym należy się kierować, wybierając telewizory do oglądania sportu.
 • 27 lutego 2023

  Jak dobrać telewizor do pomieszczenia?

  Podczas wybierania odpowiedniego telewizora należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jego rozmiar oraz wielkość pomieszczenia, w którym ma się znaleźć. Podpowiadamy, jak dobrać telewizor, aby jego użytkowanie nie sprawiało żadnego problemu.
Chat